Jak zebrać i przyrządzić grzyby

Pyszności

Jak zebrać i przyrządzić grzyby ?Warto wybrać się na grzyby ,ponieważ jest to idealny sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną oraz odpoczynek w lesie 😀

Aby jednak cieszyć się smakiem grzybów musimy znać kilka zasad ich zbierania oraz przyrządzenia :)Grzyby nie są roślinami. Posiadają wiele składników, których nie posiadają warzywa. Posiadają duże ilości białka, witaminy z grupy B oraz minerały (żelazo, potas, fosfor, wapń, cynk, jod, mangan, fluor, miedź)

Jak zebrać i przyrządzić grzyby

Jak zbierać grzyby

-Po pierwsze zbierajmy grzyby tylko dobrze znane. Najbezpieczniej jest zbierać grzyby rurkowe: prawdziwki, koźlaki, podgrzybki, maślaki. Są to grzyby, które stosunkowo trudno pomylić z innymi. Jeśli chodzi o inne smaczne grzyby (rydze, kanie, gołąbki, opieńki) przed ich zbieraniem należy dowiedzieć się do jakich grzybów są podobne i jakie są cechy charakterystyczne tych grzybów.

-Na grzyby należy wziąć ze sobą wiklinowy, sztywny, przewiewny koszyk, nigdy reklamówkę ani też plastikowe wiaderko. Przy zetknięciu z plastikiem grzyby wydzielają pewne związki oraz zaparzają się, co powoduje, że skarby leśnego runa tracą na smaku. Co gorsza zaparzone grzyby mogą wytworzyć niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje.

-Omijajmy stare, przerośnięte grzyby. Są niesmaczne

-Zbierając grzyby należy je  obcinać nożykiem. W ten sposób chroni się ukrytą pod ziemią grzybnię, dzięki czemu po kilku dniach w tym samym miejscu możemy cieszyć się wysypem nowych grzybów.

Jak przyrządzać grzyby??

Do suszenia najlepsze są borowiki, podgrzybki i koźlarze. Suszymy je w przewiewnym miejscu na słońcu, w suszarkach lub piekarniku. Nie wolno jednak od razu poddawać ich działaniu zbyt wysokiej temperatury (pow. 50°C),

Do solenia najlepsze są borowiki, rydze, maślaki, gąski, kurki. Osobno soli się małe grzyby, osobno duże (pokrojone). Najpierw jednak trzeba je obgotować w posolonej i lekko zakwaszonej wodzie. Potem, przed przyrządzaniem z nich potraw, grzyby należy wymoczyć w zimnej wodzie, żeby wypłukać sól (samych potraw już nie solimy).

Do marynowania wybieramy grzyby niezbyt twarde. Grzyby w delikatnej marynacie słodkokwaśnej trzeba pasteryzować, w kwaśnej niekoniecznie.

Do mrożenia nadają się grzyby najlepszej jakości. Można zamrażać świeże (oczyszczone, ale nie myte) albo przedtem obgotowane i wystudzone.

Do kiszenia najlepsze są rydze, kurki, opieńki, gąski. Oczyszczone kapelusze gotujemy przez 5 minut we wrzątku, a gdy wystygną, układamy warstwami w wyparzonym garnku (najlepiej kamiennym) kapeluszami do dołu. Każdą warstwę solimy (3 dag soli na 1 kg kapeluszy), posypujemy cebulą pokrojoną w piórka i oprószamy cukrem (2 łyżeczki na 5-litrowy garnek). Dodajemy kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego oraz liść laurowy. Kończymy warstwą cebuli. Grzyby uciskamy, przykrywamy obciążonym talerzykiem i zostawiamy na 2–3 tygodnie w temperaturze pokojowej. Po 2 dniach sprawdzamy, czy puściły sok, jeśli nie, dolewamy zimnej, przegotowanej wody z solą.

ŻYCZYMY POWODZENIA I SMACZNEGO !!! 🙂

 

Dodaj komentarz